Senát se bude v nadcházejících dnech zabývat také návrhem upravujícím tzv. technické požadavky na výrobky (při jejich dodávání na trh). A to v souvislosti s uzavřením dohody o volném obchodu mezi EU a Kanadou. Znamená to markantnější příliv kanadských výrobků na náš trh (český i evropský globálně).
Sněmovna v úvodním kole podpořila hospodářskou a obchodní dohodu CETA mezi EU a Kanadou. Odstraňuje většinu cel a průmyslových poplatků, které omezují obchodování mezi unijními zeměmi a Kanadou. To má mj. pomoci k většímu uplatnění českých podnikatelů na kanadském trhu.
Evropský parlament dohodu schválil v polovině února, Senát ji schválil v dubnu. Sněmovna by mohla hlasovat o souhlasu s ratifikací na své zářijové schůzi.
CETA by podle odhadů expertů mohla přinést nárůst obchodní výměny mezi EU a Kanadou až o pětinu. Unie odhaduje, že aplikace smlouvy by měla znamenat růst vzájemné obchodní výměny až o 324 miliard korun ročně, má také podpořit hospodářský růst a pomoci vytvářet nová pracovní místa. Kritici ale tvrdí, že může ohrozit tisíce pracovních míst. Někteří politici k dohodě ale mají řadu výhrad.
Dohoda má začít provizorně fungovat 21. září.
Celou věc považuji za nešťastnou ze dvou důvodů:
1) Jedná se o přílepek k jinému zákonu, který s danou problematikou vůbec nesouvisí. Ano, české normy potřebují reformu, ale mělo by se tak dít prostřednictvím samostatné úpravy, nikoliv přílepku. Dlouhodobě bojuji za čisté zákony.
2) Vnímám to jako snahu o degradaci českých norem, které jsou přísnější, kvůli tomu, aby do ČR kanadské výrobky mohly být dováženy. Rekonstrukce systému české technické normalizace je sice zcela nezbytná. Navrhovaný způsob ale vrací stav před rok 1993 resp. 1989.
Foto: freeimages.com
Comments